ההרשמה לתכנית נפתחה

אודות התכנית

התוכנית לתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל היא תוכנית דו-שנתית, המכשירה מעצבים ויוצרים יוצאי דופן לתפקידי מנהיגות והובלה בעולם משתנה. התוכנית מספקת כלים ומסגרת לימודים לסטודנט כהכנה לתפקידיו החדשים של המעצב: עיצוב תהליכים, עיצוב מערכתי ואסטרטגיה כוללת. בבסיס התוכנית עומדת ההנחה כי המעצב אינו רק איש מקצוע העובד בשירות התעשייה, אלא סוכן שינוי המאפשר חיבורים בין תחומיים, התבוננות חדשה על בעיות והצעת פתרונות. התוכנית תחתור לטיפוח המעצב כיוצר וכמחדש במקביל להבלטת תפקידו כאיש צוות, כמנהיג וכיזם.

התוכנית מתקיימת בתוך מארג רחב של הקשרים ומגמות בארץ ובעולם. התכנית חושפת בפני הסטודנטים את המשמעויות העמוקות של תהליכים מרכזיים המתרחשים כיום בעולם, ומאפשרת להם לתרגם תהליכים של חדשנות וחשיבה עיצובית להצלחה תרבותית וכלכלית, תוך השתלבות בתהליכי פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, בעולם תחרותי ודינמי. במהלך הלימודים יתקיימו מספר שיתופי פעולה עם גופים חיצוניים מהתעשיה ומהחברה האזרחית כמו גם אקדמיות מחו"ל.

במהלך הלימודים תבנה היכולת להשתלב בצוותים מולטידיסיפלינריים ובתהליכי פיתוח, לשלב ראייה מערכתית ולגבש גישה ביקורתית ושפה אישית, כמו גם הכלים לפעולה בסביבה גלובלית, ליצירת קשרים עם בעלי עניין ולאיזון בין צרכים שונים. מיומנויות אלה יהוו אבני בוחן מרכזיות ביכולתו של מעצב להשתלב ולהצליח בשוק ובשיח הישראלי והגלובאלי. התוכנית מציעה התמקדות בשלושה תחומי ידע מרכזיים בשדה העיצוב העכשווי - עיצוב, ניהול וטכנולוגיה. בכל אחד מעולמות התוכן הללו תפעל התכנית להכשיר את בוגריה להנהיג ולהשפיע – בתחומי העיצוב האקספרימנטלי והקונספטואלי, כמנהיגים עסקיים ומובילי חדשנות וכחלוצים פורצי דרך ביצירתה של תעשייה המתבססת על שילוב יכולות עיצוביות וטכנולוגיות.

לצד הלימודים במסגרת המסלולים,  מתקיימים שיעורים משותפים וסדנאות מחקר המפגישות את כל הסטודנטים ומאפשרות הפריה הדדית בין התחומים.

לפרטי הרשמה מלאים

מסלולים

עיצוב וטכנולוגיה (Design and Technology)

מהפכות המתרחשות בתאוצה חסרת תקדים במחקר המדעי ובעולם הטכנולוגי משפיעות דרמטית על חיינו, התנהגותנו והחברה בה אנו חיים; טלפונים חכמים, רובוטים, רחפנים, חיישנים, מצלמות, משחקים, אלגוריתמים, מטבעות דיגיטליים ותאים מהונדסים - כל אלה מאלצים אותנו לחשב מסלול חיים מחדש בכל כמה שנים.
המסלול לעיצוב וטכנולוגיה הוקם כדי לתת מענה לצורך האוניברסלי לחשוב, לתכנן וליישם מערכות, מוצרים ושירותים אשר מציבים במרכז את הצורך האנושי בחיים מספקים וברי-קיימא.
במהלך לימודיהם במסלול יעסקו הסטודנטים בנושאים העומדים בחזית המחקר והתעשייה העכשוויים והעתידיים: רובוטיקה ומציאות מדומה, טכנולוגיות גוף ורפואה, מכונות חכמות וכולי. הסטודנטים ייצרו פרויקטים תוך לימוד ומגע ישיר עם טכנולוגיות שונות בשילוב עם שיטות ותפיסות עיצוביות, ובחשיבה ודיון על מהות העשייה הטכנו-עיצובית.

שיתופי פעולה לדוגמא שהתנהלו במסגרת המסלול:

+ שיתוף פעולה מתמשך עם המעבדה לקראפט וטכנולוגיה בניהולו של ד"ר עמית צורן

באוניברסיטה העברית.

+ מייקרוסופט- התיחסות למושג מחווה תוך בחינת יישומים אפשריים לממשקים טבעיים(NUI)

בוגרי המסלול משתלבים במיזמים עצמאיים, כמובילי מו"פ/חדשנות בתעשייה במגוון תחומים ( פיננסים, חינוך, IT, ביו-רפואי, מוצרי צריכה), כמובילי תחום טכנולוגי בחברות עיצוב תעשייתי, חוקרים באקדמיה ומובילי חדשנות במוסדות ממשלתיים או חברתיים.

 

'אודות עיצוב' (Experimental Design)

מסלול אודות מהווה כלי לשכלול ופיתוח שפת עיצוב וחידוד קולו הייחודי של היוצר. באמצעות דיון ביקורתי ורפלקטיבי הנמצא בלב המסלול, הסטודנטים לוקחים חלק בשיח עיצוב מקומי ובינלאומי המושפע מהתפתחויות טכנולוגיות, אנושיות ושינויים גלובליים.
בשנים האחרונות ניכר כי רכיבי יסוד הקשורים בבסיסו של מקצוע העיצוב השתנו באופן מהותי : עלייתן של טכנולוגיות חברתיות אפשרה תהליכים חדשים של למידה, רכישת מיומנויות ושיתוף רעיונות. דפוסי ופלטפורמות הצריכה השתנו אף הם ויחד אתן מושגים כמו "מערכת", "שירות" ו"פלטפורמה" הצטרפו לתוצרי עיצוב מסורתיים. טכנולוגיות ייצור דיגיטאליות הפכו זמינות וזולות יותר ופעפעו לחללי העבודה של מעצבים ויצרנים ברחבי העולם. יצירה ושיתוף הם פעלי ה'עכשיו' ואינם נחלתם הבלעדית של "יוצרים" אלא של ציבור רחב המגיע מתחומי תוכן שונים. סביבת  העבודה החדשה מתהווה כמקום בו מעצבים פועלים מול או לצד שותפים מולטי דיסציפלינריים המייצרים יחד שפה משותפת וגמישה המאפשרת להם לפעול בתחומי תוכן מגוונים ומשתנים.
אל מול שינויים אלו מהותו של מסלול אודות עיצוב היא בחינת גבולות המקצוע והרחבתן- אילו תפקודים ופורמטים חדשים נדרשים? אילו ערכים וחוויות אנושיות? תצורות יצרנות וטכנולוגיה? אילו שפות חדשות נוצרות? ומהי מהותו ותפקודו של החפץ והמערכת במציאות זו.  המסלול פועל לקידום מעצבים מצטיינים בתחום הדינאמי של עיצוב ניסיוני-ביקורתי מתוך שאיפה כנה להכשרת מעצבים כמובילי תרבות פעילים.

תחום הידע ‘אודות עיצוב’ רואה בעיצוב עולם תוכן וכלי מחקרי, ובשל-כך תכנית הלימודים פועלת במרחב בעל ארבעה שדות:

שפת עיצוב- שכלול השפה האישית והבנה עמוקה של איכויות אישיות-יצירתיות בפרספקטיבה מקומית ובינלאומית.

עיצוב בהקשר- יציאה מתוך יצירה אישית לעבר הקשרים רחבים. מיקום העשייה כחלק ממכלול חברתי, תרבותי, טכנולוגי, כלכלי, יצרני ופוליטי

חשיבה ביקורתית- הקניית כלים לדיון ביקורתי תוך ניסוח קונספטים, תערוכות, כתיבה, מודלי חשיבה ופעולה, אופני התבוננות, בניית תרחישים אפשריים, חזון וגיבוש אמירה.

מחקר באמצעות עיצוב-  מתודולוגיה הרואה את תהליך העיצוב כיצירה חוקרת ומשתמשת בעיצוב כמעבדה וכשדה ניסויים, בכדי לבחון גבולות ולהציע חשיבה ועשייה חדשנית. תהליך זה מאמץ חשיבה באמצעות עשייה הנעה בין האינטואיטיבי לשיטתי בין איכויות מנוסחות ונשלטות לכאוס ובטן יוצרת.

 

שיתופי פעולה לדוגמא שהתנהלו במסלול:

+ MAKE IT LEO -שיתוף פעולה עם החברה ההולנדית אשר בחן את המושג "שליטה" בהקשרים של הדפסה תלת מימדית ועיצוב.

STATE OF DESIGN BERLIN- שיתוף פעולה עם יוצרים ישראלים בברלין, סביב שאלות של הגירה, שפה וזהות, אשר הוצגו בתערוכה משותפת במסגרת שבוע העיצוב בברלין במאי 2016.

בוגרי המסלול משתלבים כאוצרים, מרצים לעיצוב, מובילי חדשנות ומחקר, יוצרים עצמאיים פעילים המציגים בארץ ובחו"ל.

 

'ניהול עיצוב וחדשנות' (Design and Innovation Management)

מסלול ניהול עיצוב מאפשר למעצבים לחקור ולהתפתח בתחומים חדשים שבהם ההשכלה העיצובית תהווה יתרון תחרותי. המסלול עוסק בשכלול חשיבה עיצובית כבסיס לחדשנות עסקית ושינוי חברתי דרך שלושה תחומי ידע עיקריים:
עיצוב ככלי אסטרטגי וכאמצעי לצמיחה עסקית - ניהול עיצוב שם את המעצב בעמדת מקבל החלטות תוך שהוא עושה שימוש בחשיבה עיצובית כבסיס לזיהוי צרכים, ניתוח מגמות, אפיון מוצרים, וניהול תהליכים. ניהול עיצוב עושה שימוש בכלים מעולם העיצוב ובכך מבדל ומייצר יתרון למעצב כיזם וכמנהל בארגון.
עיצוב ככלי מחקרי - מתודולוגיות מחקר וניתוח העושות שימוש בכלים מעולם העיצוב לכדי זיהוי צרכים ואפיון פתרונות מבוססי עיצוב. מחקר עיצוב שם את המשתמש במרכז ובוחן את סביבת השימוש והחיים של מוצר או שירות במטרה לייצר למשתמש ערך חדש.
עיצוב ככלי חוייתי -  מבט רחב על הסביבה בה מתקיים מוצר באמצעות כלים ומתודולוגיות מעולם העיצוב. בחינת חויית הלקוח והגורמים המשפיעים עליה מתוך כוונה לעצב מערך שירות הוליסטי ולהוביל מהלכי שינוי תרבותיים וחברתיים.

שיתופי פעולה לדוגמא שהתנהלו במסגרת המסלול:

+   שטראוס - איתור הקטגוריה הבאה של מוצרי החברה לפי יעד כלכלי מוגדר.

+    עיריית ירושלים - בחינה מחדש של השירותים לציבור.

+    משטרת ישראל, מוקד 100 – עיצוב שינוי.

בוגרי המסלול משתלבים כמנהלי מוצר ומנהלי חדשנות בעולם העסקי, כמובילי שינוי בארגונים ובגופים עירוניים וכיזמים בחברות פרטיות וציבוריות או במיזמים אישיים.

סגל מנהלי ואקדמי

ראש התכנית: מיכל איתן
ראש מסלול ניהול: רועי ביגר
ראש מסלול אודות: מאיה בן דוד
ראש מסלול עיצוב וטכנולוגיה: אייל פריד
רכזת התכנית: טרן גילוט

אודות עיצוב

מיכל איתן

ד"ר אל רואי פרנקל טל

אליאב אייל

ארז טל

בן דוד מאיה

בן שלום דנה

פרופ' ברונו עידו

ד"ר ברטל אורי

 גנשרוא דב

דבש מיה

פרופ' חנן דה לנגה

יונתן הופ

 זמר בן ארי הדס

מעיין שגיא

ספיר תומר

סער יובל

פריד אייל

קזין ארנה

רוזין ליאורה

שבו גלית

שמיע נטי

עיצוב וטכנולוגיה

 אלטרץ דורון

ד"ר אל רואי פרנקל טל

אלרואי ניבי

בר אילן זיו

בר-שי נורית

חפץ ספי

יודלביץ שרית

לניאדו איתי

מור רונאל

ד"ר מיקולינסקי רומי

פריד אייל

פרקש נינה

רימר גדעון

ד"ר שובמן מרק

שיפטר אילן

ניהול עיצוב

איתן מיכל

אוסלנדר שרה

ביגר רועי

בוגאי איילה

גיטלסון נטליה

גרופר יונתן

ד"ר ויץ יונה

זרחי מורן

ד"ר ססלר מיכאל

פוליטי ינאי

פיורקו יובל

פרסוב אלעד

פרקש נינה

רבן רן

רם דן

כתובות ואנשי קשר

רכזת התכנית טרן גילוט
idmaster@bezalel.ac.il
טל.6332996 02

תכנית התואר השני פועלת בבית הנסן
רח׳ גדליה אלון 14 בירושלים
שעות פעילות:
א-ה: 10:00-18:00
ו- 10:00-14:00

עיצוב: רננה עירשי
פיתוח: פאטליידי
Close Window
Close Window